wentylacja, nawiewniki okienne
Jak uniknąć zaczadzenia?
Tlenek węgla, zwany powszechnie czadem, jest niezwykle niebezpiecznym związkiem, który może doprowadzić nawet do śmierci. Jego najniebezpieczniejszą bronią jest fakt, że jest to gaz całkowicie bezwonny i bezbarwny, którego człowiek nie jest w stanie wykryć za pomocą węchu czy wzroku. Dodatkowo jest lżejszy od powietrza, przez co bardzo łatwo może rozprzestrzeniać się na inne pomieszczenia. Jest jednak wiele sposobów na to, by nasz dom nie był narażony na pojawienie się czadu.
Dbaj o odpowiednią wentylację w mieszkaniu!
Zadbanie o odpowiednią wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach (w szczególności w kuchni) to chyba najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by zminimalizować prawdopodobieństwo powstania czadu. Jest wiele sposobów pozwalających na utrzymanie w domu świeżego powietrza.
Pierwszym jest oczywiście częste wietrzenie pomieszczeń, szczególnie tych, w których odbywa się proces spalania (czyli przede wszystkim kuchnie oraz łazienki wyposażone w termy gazowe). Wiadomo, że zimą jest to utrudnione z powodu chłodnych dni, ale i na to można znaleźć sposób.
Sposobem tym może być instalacja nawiewników okiennych, które są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy wpuścić do wnętrz nieco świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. Montaż nawiewników okiennych powinien być przeprowadzany wyłącznie przez sprawdzonych specjalistów – aby cała operacja przebiegła w sposób profesjonalny, a ramy okienne nie zostały uszkodzone.
Ważna jest również prawidłowo działająca wentylacja. Dlatego też zaleca się systematyczne sprawdzanie ciągu powietrza np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej. Można także pokusić się o montaż wentylacji mechanicznej, która ma wiele dodatkowych zalet, o których już nieraz pisaliśmy na naszym blogu.
Oczywiście nie można zapomnieć o kontroli technicznej, która polega na sprawdzeniu szczelności przewodów kominowych, a także ich systematycznemu czyszczeniu.
Odpowiednio używaj urządzeń!
Znaczny wpływ na zapobiegnięcie pojawienia się czadu ma też odpowiednie – to znaczy zgodne z instrukcją obsługi – korzystanie z urządzeń, w których odbywa się proces spalania. Nie można też zapomnieć, by jak najczęściej sprawdzać, czy wszystkie tego typu urządzenia są sprawne technicznie.
Zastosuj czujniki czadu!
Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie czujników tlenku węgla, ponieważ takie urządzenia od razu zaalarmują domowników o wykryciu niebezpieczeństwa. Najlepiej zainstalować je w miejscach, w których dochodzi do procesu spalania, jednak zaleca się również ich montaż w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają najczęściej. Takie czujniki zawiadomią nas jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów zatrucia, dlatego mogą one uratować nasze zdrowie, a nawet życie.
Sprawna wentylacja w mieszkaniu to podstawa – dbaj o świeże powietrze!
Najważniejsze zatem, to zadbać o to, by do naszego domu dostawała się odpowiednia ilość świeżego powietrza. Jeśli postaramy się o to w prawidłowy sposób, to nie będziemy musieli się martwić, że pewnego dnia nasze czujniki czadu lub bóle głowy zaalarmują nas o jego zbyt wysokim stężeniu.