klimatyzacja
5 mitów na temat klimatyzacji
1. Klimatyzacja w mieszkaniu lub w biurze powoduje przeziębienia.
Bardzo często słyszymy opinię, że klimatyzacja powoduje przeziębienia, a w konsekwencji nawet poważniejsze choroby. Prawdą jest jednak, że nawet zwykły wiatrak może wywołać u osób przebywających w pomieszczeniu chorobę. Wszystko zależy od odpowiedniego dostosowania temperatury do warunków panujących na zewnątrz. Oczywistym jest, że jeśli za oknem temperatury dochodzą do blisko 30 st. C, to w pomieszczeniach nie możemy nagle obniżyć temperatury do 15 st. C, bo nasz niezahartowany organizm nie jest przyzwyczajony do nagłej (i tak dużej) zmiany temperatury.
2. Klimatyzacja po pewnym czasie wytwarza nieprzyjemny zapach.
Jest to kolejny mit, który jednak może się urzeczywistnić. Podobnie jak wyżej – wszystko zależy od prawidłowego korzystania z urządzenia klimatyzacyjnego. Należy pamiętać, że montaż klimatyzacji to nie jedyna usługa, z której będziemy musieli skorzystać w momencie, gdy zdecydujemy się na tego typu instalację. Bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie i serwisowanie sprzętu – wykonywane przez specjalistów. Zazwyczaj zaleca się jeden lub dwa takie przeglądy w roku. Jeśli dostosujemy się do instrukcji obsługi danego urządzenia i będziemy kontrolować, czy wszystko działa prawidłowo, to będziemy musieli przejmować się, że nagle nasz klimatyzator zacznie wytwarzać nieprzyjemne zapachy.
3. Klimatyzacja zużywa dużo energii.
Fakt – dostępne jeszcze niedawno na rynku urządzenia potrafiły znacząco wpłynąć na nasze rachunki za energię. Jednak energochłonność nie jest cechą charakterystyczną nowoczesnych rozwiązań. Jeśli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w naszym domu, to warto zastanowić się także nad inwestycją w nowoczesny klimatyzator z inwerterem, który automatycznie dostosowuje moc chłodniczą do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Cena tego typu urządzeń jest wyższa od tradycyjnych sprzętów, jednak jest to rekompensowane przez mniejsze zużycie prądu, które sięga nawet 40%.
4. Montaż klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach wymaga umieszczenia na elewacji kilku jednostek zewnętrznych.
Obecnie można korzystać z klimatyzacji w wielu pomieszczeniach bez konieczności montażu kilku jednostek zewnętrznych. Jest to możliwe za sprawą systemów multi-split, w których do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się (w zależności od producenta) od 2 do nawet 10 jednostek wewnętrznych.
5. Klimatyzator zimą może zastąpić tradycyjne ogrzewanie.
Niektórzy producenci opisują, że ich klimatyzatory mogą pracować przy niskich temperaturach, jednak jest to tylko prawda częściowa. Faktycznie – są sprzęty, które mogą pracować nawet przy -25 st. C, jednak ich skuteczność wraz ze spadkiem temperatury jest coraz niższa. Poza tym takie urządzenie musi zużywać więcej energii, by móc pracować efektywnie. Dlatego klimatyzator może być dobrym dodatkowym źródłem ciepła w okresach przejściowych, jednak nigdy nie można go traktować jako substytut ogrzewania tradycyjnego – przynajmniej nie w naszym klimacie.