nawiewniki okienne
W jakim celu montowane są nawiewniki okienne?
Montaż nowoczesnych okien o dobrych parametrach termoizolacyjnych pozwala na ograniczenie ucieczki ciepła, a tym samym obniżenie wydatków związanych z korzystaniem z urządzeń grzewczych. W przypadku budynków z tradycyjną wentylacją grawitacyjną uzupełnieniem takiej inwestycji powinny jednak być dobre nawiewniki okienne. Ich montaż daje szansę na uniknięcie wielu problemów i poważnych zagrożeń. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na nawiewniki i sprawdź, jak funkcjonują.
Dlaczego nawiewniki okienne są niezbędne?
Nowoczesne okna instalowane w starszych budynkach zapewniają bardzo wysoką szczelność, znacząco zmniejszając straty energii cieplnej. Ich wykorzystanie w obiekcie wyposażonym w system wentylacji grawitacyjnej oznacza jednak niedobór świeżego powietrza. Prawidłowe funkcjonowanie takiego rozwiązania zakładało bowiem, że przez nieszczelności w oknach i drzwiach do wnętrza budynku napływa świeże powietrze. Jego brak oznacza zaburzenie naturalnego procesu wymiany, co przekłada się na wzrost wilgotności we wnętrzu objawiający się m.in. parą wodną osadzającą się na szybach. Może to prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, które nie tylko niszczą ściany i wyposażenie, ale też stanowią zagrożenie dla zdrowia. W przypadku pomieszczeń, w których zainstalowano urządzenie grzewcze z otwartą komorą spalania np. kominek, wiąże się to również z brakiem tlenu, skutkującym niepełnym spalaniem i wytwarzaniem groźnego tlenku węgla, czyli bezwonnego i trującego czadu.
Jak działają nawiewniki okienne?
Rozwiązaniem problemu zbyt szczelnych okien są nawiewniki okienne. Są to dość proste urządzenia pozwalające na wprowadzanie do wnętrza budynku potrzebnej dawki świeżego powietrza i utrzymanie w nim optymalnych warunków. Najprostsze nawiewniki mogą być obsługiwane ręcznie, dostępne są również modele samoczynnie reagujące na zbyt wysoką wilgotność albo nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz. Prawidłowo dobrane i właściwie zamontowane nawiewniki w żadnym stopniu nie pogarszają parametrów termoizolacyjnych okien, nie przepuszczają też do środka wody opadowej.