klimatyzacja, wentylacja
Klimatyzacja i wentylacja – najczęściej zadawane pytania (część II)
1. Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?
Odpowiednio użytkowana i regularnie czyszczona klimatyzacja absolutnie nie szkodzi zdrowiu, a wręcz przeciwnie – wpływa pozytywnie na samopoczucie np. alergików. Nowoczesne klimatyzatory, uzbrojone w filtry wyłapujące wszelkie bakterie czy roztocza, nie tylko regulują temperaturę w pomieszczeniu, ale i oczyszczają powietrze. Trzeba jednak pamiętać o cyklicznym czyszczeniu urządzeń, by nie dopuścić do rozwoju grzybów czy pleśni. Ważne jest też, by różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku nie była zbyt drastyczna, aby uniknąć ewentualnego przeziębienia.
2. Czy można samemu zamontować klimatyzację?
Teoretycznie tak, jednak w praktyce bez specjalistycznych narzędzi nie można np. sprawdzić szczelności układu ani panującego w nim ciśnienia. Poza tym, nie mając pompy próżniowej, nie da się usunąć z układu klimatyzacyjnego powietrza i wilgoci. Warto więc skorzystać z pomocy fachowców, ponieważ samodzielny montaż może obfitować w błędy, które będą skutkować nieefektywną pracą klimatyzatora, jego awarią i utratą gwarancji.
3. Co to jest centrala wentylacyjna?
Centrala wentylacyjna zapewnia wymianę i obróbkę powietrza, które jest rozprowadzane wewnątrz budynku (całego lub jego części). W skład centrali wchodzą wentylatory, nagrzewnice powietrza i filtry.
4. Czym jest czynnik chłodniczy?
To tzw. ziębnik, czyli czynnik uczestniczący w wymianie ciepła, która następuje w pompie ciepła lub urządzeniu chłodniczym. Kiedy paruje (w niskiej temperaturze i pod niskim ciśnieniem), wtedy pobiera ciepło. Następnie oddaje je w czasie skraplania (w wyższej temperaturze i pod wyższym ciśnieniem).
5. Czym jest tzw. “wysoka jakość powietrza”?
Zagadnienie wysokiej (lub niskiej) jakości powietrza jest bardzo często poruszane w mediach i łączone bezpośrednio z wentylacją i klimatyzacją. Katowice, Bytom czy Gliwice to miasta, których ten problem dotyka w szczególności ze względu na wysoki stopień zanieczyszczeń. Czym więc jest powietrze wysokiej jakości wewnątrz budynku? To powietrze pozbawione alergenów, chemikaliów, dymu tytoniowego, wirusów czy zarodników pleśni i grzybów.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:Klimatyzacja, Wentylacja