klimatyzacja, wentylacja
Wentylacja i klimatyzacja – najczęściej zadawane pytania (część I)
Czym się różni wentylacja od klimatyzacji?
Pytanie wydawać by się mogło banalne, a jednak powtarza się w internetowych (i nie tylko!) dyskusjach, a więc sprawa nie jest do końca jasna.
Wentylacja odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniu – doprowadzenie czystego i odprowadzenie zużytego. Występuje wszędzie tam, gdzie są chociażby drzwi czy okna, nie wspominając już o kanałach wentylacyjnych. Może działać prawidłowo bądź być mało efektywna… ale to już jest zupełnie inna kwestia.
Natomiast klimatyzacja wpływa przede wszystkim na temperaturę oraz wilgotność powietrza.
Co to jest centralna klimatyzacja?
Centralna klimatyzacja to rozwiązanie służące zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Może być instalowana wyłącznie w nowych budynkach, ponieważ wymaga zaprojektowania całego systemu kanałów wentylacyjnych, które rozprowadzają powietrze po poszczególnych pomieszczeniach. W zależności od tego, do jakiego urządzenia układ ten zostanie podpięty (np. agregatu lub chłodnicy), takie powietrze zaczyna napływać.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja oznacza inaczej odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego w budynku, aby podgrzać świeże powietrze, które system wentylacji mechanicznej wtłacza do pomieszczeń.
Czy klimatyzator zamontowany w przedpokoju pozwoli na doprowadzenie chłodnego/ciepłego powietrza do pomieszczeń wokół niego?
Klimatyzator zamontowany w przedpokoju ochłodzi/ogrzeje przede wszystkim sam przedpokój. Aby klimatyzacja była efektywna – urządzenie musi znajdować się w pokojach, na których ochłodzeniu/ogrzaniu zależy użytkownikom.
Czy klimatyzator raz zamontowany w jednym pokoju można przenieść do innego?
Możliwy jest zarówno montaż, jak i demontaż i ponowna instalacja urządzenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że klimatyzator dobieramy przede wszystkim do danego pomieszczenia – jego wielkości i układu. Klimatyzator odpowiedni do sypialni może nie sprawdzić się w biurze.
Co to jest technologia inwerterowa?
Technologia inwerterowa sprawia, że klimatyzator pracuje płynnie, dostosowując moc chłodniczą (lub grzewczą) do aktualnego zapotrzebowania. W starszych urządzeniach sprężarka pracowała albo na pełnych obrotach, albo w ogóle, co sprawiało, że nie były one tak ekonomiczne.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: Klimatyzacja, Wentylacja