wentylacja
Prawidłowa wentylacja w łazience z oknem i bez
Jeżeli tylko kubatura łazienki wynosi więcej niż 6,5 m3 – wtedy może być wentylowana w sposób grawitacyjny (naturalny). Jeśli natomiast wielkość przestrzeni łazienkowej nie przekracza wymaganej wartości – wtedy konieczne jest zastosowanie wentylatorów (tzw. wentylacja mechaniczna). Dzisiaj jednak zajmiemy się tym pierwszym rozwiązaniem, a dokładniej – jego usprawnieniem.
Jak usprawnić wentylację grawitacyjną w łazience bez okna?
Jeśli w łazience nie znajduje się okno, wtedy bardzo istotne jest, aby powietrze z pozostałych pokojów mogło się swobodnie do niej przedostawać:
Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu nie mogą być zupełnie szczelne. Pod każdym z nich powinna znajdować się szczelina, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. W przypadku łazienki powinna ona wynosić ok. 200 cm2, natomiast w przypadku pozostałych pokojów – 80 cm2.
Każde drzwi można podciąć u dołu, wyciąć w nich okrągłe otwory lub też zamontować kratkę.
Ponadto, w łazience musi się znaleźć kratka wentylacyjna, która odprowadzi zużyte powietrze (w objętości co najmniej 50 m3 na godzinę) do kanału wywiewnego.
Jak usprawnić wentylację grawitacyjną w łazience z oknem?
Wspomniana wyżej kratka powinna zostać zamontowana nawet w łazience z oknem. Okno daje jednak ten komfort, że w dowolnej chwili można je otworzyć, by przewietrzyć pomieszczenie, pozbywając się z niego nadmiaru wilgoci.
Można również zdecydować się na montaż nawiewników okiennych, choć jest to rozwiązanie nieco kontrowersyjne i zdania co do ich instalacji w łazience są podzielone. Z jednej strony nawiewnik zapewnia stałą i efektywną wymianę powietrza, z drugiej natomiast – ze względu na fakt, że jest to najbardziej wilgotne pomieszczenie w mieszkaniu – podczas bardzo silnych mrozów na jego powierzchni może zbierać się szron. Rozwiązaniem jest tutaj jego regularne czyszczenie, aby do oszronienia nie doprowadzić.
Podsumowanie
Niezależnie więc od tego, jaką łazienkę posiadasz – prawidłowo funkcjonująca wentylacja jest na wagę złota. Nie można bowiem dopuścić, aby nadmiar pary i wilgoci zalegał na lustrach i ścianach, skraplając się i przyczyniając do rozwoju grzybów i pleśni, ponieważ może to negatywnie rzutować na Twoje zdrowie, a także wygląd pomieszczenia, które w ten sposób szybciej niszczeje.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: Wentylacja