wentylacja, nawiewniki okienne, ozonowanie
Rodzaje grzybów w domu i jak z nimi walczyć?
Jeżeli już raz się zalęgną, to bardzo trudno je zlikwidować. Potrafią dosłownie jeść budynek od środka, niszcząc przy tym nasze zdrowie. Powodują brzydki zapach i wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Mowa oczywiście o grzybach. W naszych domach najczęściej pojawiają się ich dwa podstawowe rodzaje. Jak sobie z nimi poradzić? Postaramy się co nieco podpowiedzieć. Znamy różne rodzaje grzybów w domu, a sposoby walki z nimi to nasza specjalność.
Grzyb w domu – rodzaje
Najbardziej popularne są tzw. grzyby domowe, które szkodzą szczególnie elementom drewnianym i drewnopodobnym. Aby oszacować stopień zajęcia danego elementu przez grzyba i określić sposób walki z nim, niezbędna jest szczegółowa ekspertyza mykologiczna, którą należy zlecić fachowcom.
Dla człowieka jednak znacznie bardziej niebezpieczne są grzyby pleśniowe, które osiadają na tynkach, warstwach farby, tapetach i innych tego typu powierzchniach. Pleśń tworzy się wtedy, gdy w mieszkaniu jest dosyć wilgotno (np. poprzez częste gromadzenie się pary wodnej), wentylacja nie pracuje efektywnie, a pomieszczenia są słabo ogrzewane.
Wszelkiego rodzaju grzyby mogą powstać również wskutek pojawienia się innych szkodliwych zmian na ścianach, np. wykwitów solnych czy purchli, czyli wybrzuszeń farby. Oba niechciane zjawiska powstają w wyniku zbyt wysokiej wilgotności.
Jak się pozbyć grzyba z domu?
Po pierwsze, ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Warto zainwestować np. w wentylację mechaniczną lub nawiewniki okienne. Ich montaż spowoduje ciągły dopływ świeżego powietrza do naszych wnętrz.
Innym sposobem jest zamówienie usługi ozonowania pomieszczeń. To metoda, która wykorzystuje trójatomową odmianę tlenu do pozbycia się z domu wszelkiego rodzaju grzybów, wirusów, pleśni i alergenów. Świetnie wpływa na nasze zdrowie, ponieważ ozon doskonale dezynfekuje, a przy tym w odpowiednio dobranej dawce jest dla nas całkowicie bezpieczny.
Domowe sposoby na pleśń na ścianie
Można również spróbować pozbyć się pleśni domowymi sposobami, aczkolwiek są to metody głównie doraźne, które nie zwalczają przyczyny problemu. Świetnie sprawdza się przemywanie zainfekowanych miejsc octem, olejkiem z drzewa herbacianego lub kwasem borowym. Wszystkie działają bakterio- i grzybobójczo i są dla nas bezpieczne – choć oczywiście tylko w odpowiednich stężeniach. Nawet najbardziej naturalne substancje mogą być bowiem dla nas szkodliwe, jeżeli używamy ich niewłaściwie.