klimatyzacja
Klimatyzacja pasywna pompą ciepła – jakie są jej korzyści?
Wszystkie pompy ciepła tak naprawdę nadają się nie tylko do ogrzewania, ale i do chłodzenia pomieszczeń. To pewnego rodzaju klimatyzacja. A obniżać temperaturę mogą zarówno w sposób aktywny, jak i pasywny. Ten drugi tryb interesuje nas dzisiaj bardziej, ale żeby przybliżyć mechanikę jego działania, najpierw napiszemy parę słów o chłodzeniu aktywnym, a potem wrócimy do tematu głównego.
Klimatyzacja aktywna pompą ciepła
Aby pompę ciepła wykorzystać do chłodzenia, należy odwrócić jej funkcję. Chodzi o zmianę kierunku tłoczenia sprężarki i odwrócenie zaworu rozprężającego. W ten sposób zmianie ulegnie kierunek przepływu ciepła, a w pomieszczeniach obniży się temperatura.
Jest jednak pewien minus takiego rozwiązania, gdyż pompa ciepła w trybie chłodzenia wykazuje mniejszą moc i sprawność. Dodatkowo urządzenia wyposażone w takową funkcję są droższe. Jednak w celu zoptymalizowania jego działania, niektóre systemy zostały tak skonstruowane, by zużywać pobierane ciepło do ogrzewania wody użytkowej, jednocześnie wytwarzając wodę lodową do chłodzenia wnętrza.
Klimatyzacja pasywna pompą ciepła – jak działa?
Skoro wiemy już mniej więcej, jak działa klimatyzacja aktywna, możemy przejść do przedstawienia jej pasywnego odpowiednika. Nazwa ta wzięła się stąd, że w trakcie chłodzenia sprężarka tak naprawdę nie pracuje, a klimatyzowanie pomieszczeń odbywa się w sposób naturalny, tj. poprzez wykorzystanie dolnych źródeł, które oddają ciepło do gruntu, czyli wody lub solanki. Ze względu na fakt, że temperatura pomieszczeń jest zdecydowanie wyższa od temperatury gruntu (mającego ok. 10 st. C), programator pozostawia włączone wyłącznie pompy obiegowe, a zimna wodna przepływająca przez instalację ochładza pomieszczenie. Jest to świetne rozwiązanie, gdy mamy ogrzewanie podłogowe. Oczywiście ma ono zastosowanie wyłącznie w przypadku dysponowania pompą z gruntowym dolnym źródłem ciepła, a nie w pompach woda/powietrze.
Klimatyzacja pasywna pompą ciepła – zalety
Specjaliści wyodrębniają dwie główne zalety pasywnej klimatyzacji. Po pierwsze, są to niskie koszty użytkowania takiego systemu, ponieważ część instalacji pozostaje wyłączona. Jest to zatem opcja, która nie uderza po kieszeni. Druga korzyść to pozytywny wpływ chłodzenia na regenerację termiczną wyziębionego po zimie dolnego źródła. Podgrzewa je bowiem energia cieplna pobierana z pomieszczenia.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: Klimatyzacja