nawiewniki okienne
Montaż nawiewnika okiennego – miejsca i sposób
Nawiewniki okienne powinny posiadać prawie wszystkie okna. Dlatego jeżeli jeszcze ich nie mamy, warto zdecydować się na zamontowanie nawiewników i zatrudnić w tym celu profesjonalistów. Jeśli kupujemy okna z wbudowanymi już nawiewnikami, to są one najczęściej ulokowane pomiędzy górną krawędzią szyby zespolonej a ramiakiem skrzydła.
Montaż nawiewników w oknach plastikowych i drewnianych
W przypadku już zamontowanych okien plastikowych zaleca się montaż nawiewników w profilu skrzydła i w ościeżnicy. Natomiast w oknach drewnianych nawiewniki montuje się tylko w skrzydle okna, frezując otwory pod odpowiednim kątem. Montaż nawiewników wymaga wyfrezowania w profilu otworów (wg wytycznych danego producenta), do których następnie przykręca się nawiewniki oraz zakłada odpowiednie osłony.
montaż nawiewnika okiennego – szczegóły techniczne
Należy pamiętać, że otwory te nie mogą zostać wywiercone zwykłą wiertarką, ponieważ w takim wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że nawiewniki nie będą mogły spełniać swojej roli w taki sposób, w jaki byśmy sobie tego życzyli. Otwory muszą być wykonane frezarką, nie wiertarką. Poza tym nie można zapomnieć o wielu innych drobiazgach, dzięki którym montaż nawiewników będzie naprawdę profesjonalny. Korzystanie tylko z profesjonalnych narzędzi i urządzeń nie spowoduje żadnych zniszczeń.
Montaż nawiewnika okiennego i jego najczęstszy problem to naruszenie komory zbrojeniowej (w przypadku montowania nawiewnika w ramie okiennej lub skrzydle). Powoduje to odkrycie części stalowej, która jest podatna na korozję. Należy pamiętać, aby montażu nawiewników dokonywała profesjonalna firma, która zapewni, że usługa będzie prawidłowo wykonana. Nigdy nie powinno się montować nawiewnika w dolnej części okna. W takim rozwiązaniu powietrze, które dostaje się do wnętrza, może powodować nadmierne przechłodzenie pomieszczenia, co u domowników wywołuje często nieprzyjemne uczucie „zimnej podłogi”. A nikt przecież nie chce, by ucierpiało czyjekolwiek zdrowie.
Nawiewniki okienne – w jakich pomieszczeniach są wymagane?
Nawiewniki powinny znaleźć się przede wszystkim w pokojach oraz w kuchni. Nie zaleca się ich montowania w łazienkach, ponieważ w związku z dużą wilgotnością powietrza w tych pomieszczeniach, zimą mogłoby to doprowadzić do ich oszronienia. Każdy pokój powinien być wyposażony przynajmniej w jeden nawiewnik, a ich większa ilość zalecana jest w pomieszczeniach o dużej powierzchni, która wynosi co najmniej 20 m2. Jeśli chodzi o kuchnię, to montaż nawiewników zaleca się przede wszystkim wtedy, jeśli są one wyposażone w kuchenki gazowe, które wymagają dużo większego przepływu powietrza niż w przypadku kuchenek elektrycznych – ze względu na bezpieczeństwo ich użytkowania.