klimatyzacja, wentylacja, nawiewniki okienne
Jak ochłodzić pokój na poddaszu?
Przytulne, komfortowe, zachęcające do wypoczynku… Tak zwykle wyobrażamy sobie poddasze. Jednak jak uciążliwe może być przebywanie w jego obrębie latem, wiedzą tylko ci, którzy korzystają z niego na co dzień. Temperatura w najgorętsze dni często niebezpiecznie zbliża się do tej zwykle zarezerwowanej dla sauny… Zatem jak ochłodzić poddasze, by codzienne funkcjonowanie nie przypominało drogi przez mękę? Mamy (jak zwykle!) kilka propozycji.
1. Odpowiednia wentylacja
O właściwą wentylację należy zadbać najwcześniej – na etapie projektowania całego budynku. Otwory okienne powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu i to na dwóch (co najmniej!) połaciach, aby łatwo można było wywołać przeciąg. Mało tego! Jak mantrę powtarzamy również, że superszczelne okna nie są najszczęśliwszym wynalazkiem ludzkości… Nawiewniki okienne zapewniające stałą wymianę powietrza albo chociaż funkcja mikrowentylacji są na poddaszu absolutnie niezbędne.
2. Rolety wewnętrzne i zewnętrzne
Oba rodzaje rolet chronią przed słońcem, szczególnie jeżeli są wykonane z materiałów odbijających światło. Te pierwsze przy okazji stanowią element aranżacyjny wnętrza, a te drugie – antywłamaniowy, a więc podnoszący bezpieczeństwo domu.
3. Klimatyzacja na poddaszu
Na poddaszu najlepiej sprawdzają się klimatyzatory typu split – ciche, nie zajmujące zbyt wiele miejsca i wyróżniające się estetycznym designem. To istotne, ponieważ na górnych kondygnacjach zwykle urządzamy pokoje sypialne, w których to dyskretna praca urządzenia i jego nienarzucająca się prezencja są szczególnie cenione przez użytkowników. Klimatyzacja na poddaszu gwarantuje nieporównywalny komfort. Nocny wypoczynek będzie zdecydowanie bardziej odprężający, jakość snu poszybuje w górę, nie będziemy budzić się co chwilę zlani potem, a rześkie poranki sprawią, że aż miło będzie wstać i rozpocząć nowy dzień.
Tyle sprawdzonych propozycji z naszej strony. A czy Wy macie jakieś pomysły, jak ochłodzić pokój na poddaszu?