ozonowanie
Alergeny w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?
Statystyki mówią, że w naszym kraju żyje około 6 milionów alergików, z czego dużą część stanowią dzieci. Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak męczące mogą być objawy u osób uczulonych na roztocze czy też sierść ulubionego zwierzaka. Nieżyt nosa, astma, kichanie, zmiany skórne – to najczęstsze problemy, które dotykają alergików. Nasilają się one głównie jesienią, gdy w ogrzewanych i słabo klimatyzowanych pomieszczeniach, tworzy się idealny mikroklimat dla rozwoju m.in. roztoczy. Są jednak pewne sposoby, które skutecznie mogą uchronić alergików przed nieprzyjemnymi objawami uczulenia.
Klimatyzacja w mieszkaniu – zapewnia prawidłową wymianę powietrza
Jak wspomniane było na początku, alergia nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy i coraz rzadziej w domach otwierane są okna. Słaba wymiana powietrza oraz wyższe temperatury to idealny klimat, w którym rozwijają się roztocza. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest klimatyzacja w mieszkaniu. Pozwala ona na utrzymanie w pomieszczeniach optymalnej temperatury (np. w sypialni wynosi ona ok. 18 st. C) oraz, co najważniejsze, systematycznie oczyszcza powietrze z wielu niechcianych bakterii i alergenów.
Ozonowanie – skuteczny sposób na pozbycie się wszelkich bakterii
Bardzo skuteczną metodą, która praktykowana jest np. w wielu szpitalach w USA i na całym świecie, jest ozonowanie. Proces ten jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji, która usuwa z powietrza oraz z przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu wszelkiego rodzaju szkodliwe bakterie, wirusy, zarodniki grzybów, pleśni czy też właśnie alergeny. Ozonowanie mieszkania ma jeszcze jedną ważną zaletę, mianowicie pozbywa się wszelkich nieprzyjemnych zapachów z każdego pomieszczenia.
Warto również podkreślić, że ozonowanie jest metodą ekologiczną, co oznacza, że jej zastosowanie nie przynosi żadnych efektów ubocznych oraz reakcji alergicznych. Zaleca się, by tę metodę stosować co najmniej dwa razy w ciągu roku.
Częste pranie pościeli
Warto również zadbać o częstą wymianę pościeli. Poszewki najlepiej wymieniać co 7-10 dni, zaś wsady co 3-4 miesiące. Ważna jest również temperatura prania, która w przypadku pościeli powinna wynosić 60 st. C.
Dbajmy o czyste powietrze!
Pamiętajmy, że to co najbardziej wpływa na nasze samopoczucie, najczęściej znajduje się w powietrzu. Dlatego odpowiednie dbanie o jego prawidłową cyrkulację pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na efektywność naszego organizmu w ciągu dnia.