wentylacja
5 sposobów na wilgoć w domu
Wilgoć, czyli niewidoczna dla oczu para wodna znajdująca się w powietrzu, może przysporzyć nam naprawdę sporo problemów. Jeśli w pomieszczeniu nie ma możliwości jej odpowiedniego odprowadzania, może, poprzez osadzanie się na ścianach czy meblach, doprowadzić do ich niszczenia oraz do pojawienia się grzyba, który wpływa wyjątkowo negatywnie na zdrowie domowników. Para wodna pojawia się w powietrzu głównie za sprawą samych ludzi (człowiek na dobę wydala przez skórę około 2 litry wody) oraz przez czynności, które wykonują (jak pranie, gotowanie, prasowanie, mycie). Dlatego, jeśli dostarczamy wilgoć do pomieszczeń, musimy również znaleźć odpowiednie metody jej odprowadzania, tak aby nie osadzała się ona na ścianach czy też meblach.
Jak usunąć wilgoć z domu? Najpierw zadbaj o zewnętrzną część budynku.
Odpowiednio wykonana zewnętrzna izolacja termiczna budynku pozwala na zapobiegnięcie wystąpienia tzw. zjawiska zimnych ścian. To właśnie na nich, z uwagi na fakt, że nie są właściwie ocieplone, kondensuje się para wodna, która prowadzi do powstawania grzyba. Zadbanie o to, by nasze ściany były odpowiednio dogrzane, jest pierwszym krokiem do pozbycia się wilgoci z domu.
Rozszczelnij nieco okna, zamontuj nawiewniki okienne.
Punk kolejny to zadbanie, by nasze okna nie były uszczelnione w taki sposób, że powietrze praktycznie nie ma możliwości przez nie przepłynąć, zarówno na zewnątrz jak i do wnętrz pomieszczeń. Przez nadmiernie uszczelnione okna również para wodna nie może wydostać się na zewnątrz. Dlatego najlepiej uchylać okna w momencie, gdy zajmujemy się czynnościami, które powodują zwiększenie ilości pary wodnej w powietrzu, czyli jak już wspomnieliśmy na początku – podczas prania, prasowania, gotowania czy też mycia. Warto też pokusić się o montaż nawiewników okiennych. Gwarantują one stały, kontrolowany dopływ powietrza do pomieszczeń, wskutek czego wilgotne zanieczyszczone powietrze wydostaje się na zewnątrz przez kratki wentylacyjne.
Kolejny sposób na wilgoć w domu – zainwestuj w klimatyzację!
Bardziej zaawansowanym sposobem może być inwestycja w klimatyzację, której jednym z zadań jest osuszanie powietrza w danym pomieszczeniu. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć poziom wilgotności.
Jak osuszyć mieszkanie z wilgoci? Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.
Wilgoć najbardziej lubi te miejsca, w których panuje niska temperatura, a ta z kolei (połączona z wilgocią) tworzy idealne warunki dla rozwoju grzybów, które potrafią rozprzestrzenić się w mgnieniu oka. Dlatego we wszystkich pomieszczeniach temperatura nie powinna schodzić poniżej 20 st. C – tylko wtedy mamy pewność, że skutecznie utrudniamy możliwość pojawienia się szkodliwej pleśni w naszym domu.
Zaopatrz się w urządzenie do osuszania powietrza.
Kolejnym rozwiązaniem może być zastosowanie osuszacza powietrza. Jest to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, służy do wychwytywania z powietrza nadmiaru wilgoci. Korzystanie z osuszacza powinno być raczej ostatecznością (jeśli wcześniejsze działania nie przynoszą zamierzonych skutków), gdyż jest to najmniej komfortowy sposób ze wszystkich przedstawionych powyżej. Należy jednak pamiętać, że zamierzony efekt zapewnić może tylko używanie profesjonalnego osuszacza powietrza.
Podsumowując, pamiętajmy, by nigdy nie zapominać o pozbywaniu się wilgoci z domu, bo gdy zacznie ona niszczyć nasze pomieszczenia i powodować rozwój grzyba, znacznie trudniej będzie nam z nią walczyć.