wentylacja, nawiewniki okienne
Jak ograniczyć straty ciepła w domu?
Jak ograniczyć straty ciepła w swoim mieszkaniu? Warto o to zadbać już na samym początku, czyli na etapie projektowania domu. Wtedy mamy największe pole manewru – możemy pomyśleć nie tylko nad odpowiednią konstrukcją samego budynku, ale i nad instalacją wentylacji i innych rozwiązań, które pomogą zredukować wydatki na ogrzewanie – bo tak naprawdę o to głównie chodzi.
Jak ograniczyć straty ciepła w domu:
Odpowiednia grubość izolacji
Ściany domu powinny być wykonane z materiałów wykazujących świetne zdolności termoizolacyjne. Specjaliści polecają m.in. pustaki Porotherm. Dodatkowo należy zadbać o właściwą grubość izolacji – optymalnym rozwiązaniem jest 20-centymetrowa warstwa wełny lub styropianu. Natomiast projekty domów pasywnych zakładają nawet 30 cm izolacji – jednak w kontekście opłacalności nie jest to już rozwiązanie tak atrakcyjne. Warto także pomyśleć o prawidłowej izolacji poddasza, która nie tylko sprawi, że ciepło nie będzie uciekać tak łatwo przez dach, ale i ograniczy przegrzewanie się pomieszczeń latem.
Nawiewniki okienne a straty ciepła / Rozmieszczenie okien i montaż nawiewników okiennych
Kluczowe są okna umieszczone od słonecznej, południowej strony, charakteryzujące się niskim stopniem przenikalności cieplnej. Ważna jest jakość szyb i ram. Takie rzeczy mają jednak znaczenie, gdy dopiero kupujemy okna do nowego domu. A co w przypadku, gdy okna już są zamontowane i nie zamierzamy ich wymieniać? Wtedy warto zadbać o dobre uszczelki i pokusić się o montaż nawiewników okiennych, które doprowadzą do środka świeże powietrze, jednocześnie ograniczając straty ciepła do minimum. To rozwiązanie sprawdzi się również w nowej, superszczelnej stolarce okiennej.
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Warto pamiętać, że standardowa wentylacja grawitacyjna powoduje, że z domu ucieka znaczny procent ciepła (ok. 30%). Możemy jednak tę liczbę nieco zmniejszyć, np. decydując się na ocieplenie komina/kominów. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest natomiast po prostu instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki niej sporo oszczędzimy na dogrzewaniu budynku i zapewnimy sobie komfortowy dostęp do świeżego powietrza w domu, i to przez całą dobę.
Aby jednak każde z powyższych działań przyniosło zamierzone rezultaty – muszą być przeprowadzone profesjonalnie. Nawet najnowsze i najlepsze materiały, okna, nawiewniki okienne i urządzenia wentylacyjne nie będą dobrze pełnić swej funkcji, jeżeli sam montaż nie przebiegnie prawidłowo. Dlatego równie ważny jest wybór odpowiedniej klasy fachowców.