ozonowanie
Odpowiedni mikroklimat do życia w mieszkaniu – jaki powinien być?
Dobre samopoczucie, dużo energii i oczywiście zdrowy organizm – tego życzy sobie każdy z nas. Jednak by to wszystko osiągnąć, musimy żyć w otoczeniu, które jest dla nas sprzyjające. Jako że współczesny człowiek ogromną część życia spędza w zamkniętych pomieszczeniach, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiedni mikroklimat w budynkach. Z racji tego, że na miejsce pracy etatowej nie mamy niestety większego wpływu, naszym celem powinien być przede wszystkim nasz dom czy też mieszkanie, które możemy wyposażyć dokładnie w taki sposób, byśmy czuli się w nim doskonale.
Klimatyzacja w domu – zapewnia odpowiedni poziom ciepła
Temperatura, w jakiej przebywamy, ma niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Musimy pamiętać, że każdy z nas ma różne preferencje w odniesieniu do temperatury, jednak przyjmuje się, by w pomieszczeniach oscylowała ona w przedziale 19-25 stopni Celsjusza, a w łazienkach 20-24 stopnie. Natomiast najniższa temperatura powinna być w sypialni – 16-18 stopni.
Zróżnicowanie temperatury w różnych pomieszczeniach jest bardzo ważne, ponieważ nasz organizm musi być przyzwyczajony do zmian. Dzięki temu jest bardziej odporny, a my jesteśmy mniej podatni na zachorowania. Odpowiednia temperatura w każdym z pomieszczeń zależna jest od wielu czynników, takich jak pogoda na zewnątrz, szczelność okien i drzwi czy jakość grzejników.
Najlepszym jednak sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury, niezależnie od pory roku i warunków na zewnątrz, jest klimatyzacja w domu. Dzięki niej w łatwy sposób można ustawić, jaka temperatura ma panować w danym pomieszczeniu, i nie musimy martwić się o inne czynniki, które mogą mieć wpływ na zmiany ciepła.
Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?
Oprócz temperatury równie ważna jest odpowiednia ilość wody znajdująca się w powietrzu. W przeciętnym mieszkaniu codziennie uwalnia się około 10 do 14 litrów wilgoci, która powstaje głównie podczas kąpieli, prania, mycia naczyń czy też gotowania. Sam człowiek, pocąc się i oddychając, wydala dziennie 2 litry wody. Przyjmuje się, że najlepszy mikroklimat panuje w pomieszczeniach o wilgotności powietrza od 35 do 65 procent. Do takich wartości powinniśmy właśnie dążyć.
Aby osiągnąć prawidłową wilgotność w domu, musimy zadbać, by wentylacja w domu odpowiednio wymieniała powietrze. W takim wypadku tradycyjna wentylacja grawitacyjna może okazać się niewystarczająca, należy więc zastanowić się nad dodatkowymi rozwiązaniami, które wspomogą cyrkulację.
Z pewnością dobrze z tego zadania wywiązuje się wspomniana wcześniej klimatyzacja. Do jej zadań nie należy bowiem wyłącznie tworzenie odpowiedniej temperatury. Poza tym świetnie sprawdzają się też nawiewniki okienne, które w przypadku szczelnych okien są niemal niezbędne do tego, by w pomieszczeniach wciąż znajdowało się świeże powietrze o właściwej wilgotności.
Mikroklimat dla zdrowia i energii
Jeśli tylko mamy możliwość, starajmy się utrzymać korzystne dla zdrowia warunki w każdym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że prawidłowa wilgotność w domu zależy przede wszystkim od dobrej wentylacji w domu. Tylko dbając o wspomniane wyżej czynniki możemy być pewni, że nasze samopoczucie i zdrowie są należycie pielęgnowane.