wentylacja, nawiewniki okienne
Wentylacja w domu: dobieramy liczbę nawiewników okiennych
W poniższym artykule będziemy starać się odpowiedzieć na pytanie: „czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe”?
Budując dom, stajemy przed wieloma trudnymi decyzjami, które mogą później zaważyć na naszym komforcie mieszkania. Jedną z takich decyzji jest wybór wentylacji, która odpowiadać będzie za cyrkulację powietrza we wszystkich pomieszczeniach.
Bardzo efektywnym rozwiązaniem w tym wypadku jest montaż nawiewników okiennych, jednak często nie mamy pojęcia, jak wiele tak naprawdę będziemy ich potrzebować.
Ile powietrza potrzebuję?
Pierwsza czynność, którą musimy wykonać, to obliczenie ilości powietrza, jaką nasz dom musi wydalać oraz wpuszczać do środka w ciągu każdej godziny. Parametr ten zależny jest przede wszystkim od rodzaju naszych pomieszczeń – dla każdego z nich określona jest odpowiednia wartość, którą podajemy poniżej:
– kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m³/h;
– kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę elektryczną: 30 m³/h w mieszkaniu do 3 osób; 50 m³/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób;
– kuchnia bez okna zewnętrznego wyposażona w kuchnię elektryczną: 50 m³/h;
– łazienka (z WC lub bez): 50 m³/h;
– łazienka w wydzielonym WC: 30 m³/h;
– pomieszczenie pomocnicze bez okien: 15 m³/h;
– kuchnia bez okna zewnętrznego, wyposażona w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m³/h;
– pokój mieszkalny oddzielony od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokój znajdujący się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m³/h.
Obliczenie liczby nawiewników
Kiedy już obliczymy dokładną wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego dla naszego domu, musimy poznać wielkość strumienia, jaki może odprowadzić pojedynczy nawiewnik. A znając obie wartości, wystarczy już tylko podzielić ilość powietrza dla domu przez ilość powietrza wypuszczanego przez nawiewnik i mamy już niezbędną liczbę nawiewników.
Przykładowo, jeśli nasz dom wymaga wymiany powietrza na poziomie 200 m3/h, a nawiewnik jest w stanie wypuszczać powietrze na poziomie 35 m3/h, to dzieląc 200 przez 35 otrzymujemy wartość 5,7. Zaokrąglamy ją do góry, otrzymując cyfrę 6, która oznacza, że nasz dom potrzebuje 6 nawiewników okiennych.
Sprawdź wymogi dla poszczególnych pomieszczeń!
Nie można zapomnieć o tym, że w każdym pomieszczeniu liczba nawiewników będzie inna. Kuchnie wyposażone w kuchenkę gazową mogą potrzebować nawet dwa nawiewniki, podczas gdy mniejszy pokój wymaga tylko jednego. Obliczenie da nam jedynie pogląd na ogólną ich liczbę, jednak jeszcze należy odpowiednio zaplanować je dla każdego pomieszczenia. A tutaj niezbędne będzie zasięgnięcie porady fachowca –najlepiej z Alkon System :-).