wentylacja
Wentylacja hybrydowa – na czym polega?
W domach zdecydowanej większości z nas stosowana jest wyłącznie wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. W modelu idealnym powinna ona zostać zaprojektowana z uwzględnieniem najczęstszych kierunków wiania wiatrów oraz kubatury i wysokości budynku, a także zawierać kanały wentylacyjne o odpowiedniej przepustowości, kratki i inne niezbędne do prawidłowego działania elementy.
Inni z nas postawili na bardziej zaawansowaną wentylację mechaniczną, często z odzyskiem ciepła. To dzięki niej możliwe jest użytkowanie domu w nowoczesny, energooszczędny sposób. Oczywiście na wstępie trzeba ponieść nieco wyższe koszty, ale inwestycja z czasem zwraca się z nawiązką.
Wyjście pośrednie: wentylacja hybrydowa
Mało kto wie, że istnieje również i trzecie wyjście, a mianowicie instalacja wentylacji hybrydowej. A na czym ona konkretnie polega? Jak łatwo można się domyślić – na optymalnym współdziałaniu obu wyżej wspomnianych systemów. Praca jednej instalacji uzupełnia działanie drugiej i odwrotnie.
Jeżeli warunki atmosferyczne są odpowiednie, by wentylacja naturalna mogła działać bez zarzutu, wtedy wymiana powietrza odbywa się w sposób grawitacyjny. Natomiast gdy jej wydajność spada wskutek pogorszenia się pogody – włącza się system mechaniczny, którego zadaniem jest jedynie wspomożenie bądź też całkowite przejęcie wentylowania pomieszczeń.
Wentylacja hybrydowa – w jaki sposób jest montowana?
Kluczowym elementem tego typu rozwiązania są niskociśnieniowe wentylatory produkowane w formie nasad montowanych na końcach kanałów wentylacji naturalnej. Po połączeniu ich ze specjalnymi czujnikami znajdującymi się w okolicach tychże nasad, są one w stanie reagować na niekorzystną zmianę parametrów zewnętrznych, wspomagając przepływ powietrza. Wentylacja hybrydowa wydaje się więc być świetną odpowiedzią na potrzeby tych z nas, którzy chcą usprawnić działanie swojej instalacji, jednocześnie ograniczając wydatki z tym związane.
Wentylacja hybrydowa – zalety
Korzyści płynące z wyboru mieszanego systemu wentylacyjnego są znaczące:
efektywność wentylacji grawitacyjnej zostaje maksymalnie podniesiona;
odgłosów działania wentylacji nie słychać w pomieszczeniach;
koszt instalacji potrzebnych elementów jest zdecydowanie niższy niż koszt montażu wentylacji mechanicznej o charakterze nawiewno-wywiewnym.
Oczywiście nie jest to rozwiązanie tak energooszczędne i redukujące straty ciepła, jak wentylacja z rekuperatorem, jednak zawsze jest to krok do przodu w walce o zdrowsze powietrze w domu i większy komfort użytkowania pomieszczeń.