chłodnictwo
Klimatyzacja i wentylacja – najczęściej zadawane pytania (część III)
1. Gdzie jest najlepsze miejsce na jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?
Prawidłowe usytuowanie jednostki zewnętrznej jest jednym z czynników, który wpływa na wydajność pracy całego systemu klimatyzacyjnego. Przede wszystkim nie powinna ona być niczym osłonięta czy zabudowana. Dobrze wentylowane miejsce, w którym nic nie blokuje dopływu powietrza, jest kluczem do sukcesu. Ponadto ważne jest też, by jednostka zewnętrzna nie była narażona na długotrwałe nagrzewanie się pod wpływem promieni słonecznych – powinna być odpowiednio zacieniona.
2. Czy klimatyzacja hałasuje?
Oczywiście każde urządzenie klimatyzacyjne podczas pracy wydaje dźwięki. Warto zatem zwrócić uwagę, jak głośny szum dany klimatyzator generuje. Nowoczesne sprzęty w praktyce działają jednak tak cicho, że w ogóle nie przeszkadzają w codziennych czynnościach. Niektóre modele są nawet wyposażone w tryb nocny, który nie zakłóca snu. Najcichsze dostępne klimatyzatory wydają dźwięki oscylujące w granicach ok. 20 dB, przy czym za neutralne i stale nam towarzyszące w trakcie dnia uważa się dźwięki do ok. 35 dB (w nocy jest to ok. 10 dB mniej).
3. Czy pracodawca musi zamontować w biurze klimatyzator?
W przepisach BHP wyznaczono jedynie dolną dopuszczalną granicę temperatury. W biurach i pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest tylko lekka praca fizyczna, temperatura nie może spaść poniżej 18 st. C. Natomiast ustawodawca nie określił górnej granicy, po przekroczeniu której nie można pracować. W praktyce zatem instalacja klimatyzacji nie jest wymagana prawnie. Należy jednak pamiętać, że właściwy komfort cieplny wpływa na efektywność pracy zespołu i samopoczucie pracowników, dlatego w interesie samego pracodawcy powinno być jego zapewnienie.
4. Jak unikać przeciągów, korzystając z klimatyzacji?
Jeżeli system klimatyzacyjny został dobrze zaprojektowany, to ryzyko pojawienia się kojarzonych z nim przeciągów praktycznie nie istnieje. Dlatego ważne jest, by instalacji nie przeprowadzać na własną rękę, tylko skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.
5. Co zrobić, gdy z klimatyzatora wydobywa się brzydki zapach?
Brzydki zapach z klimatyzatora oznacza, że niezwłocznie należy go przeczyścić, ponieważ w środku może tworzyć się grzyb lub pleśń. Możliwe również, że trzeba wymienić filtry. Podczas gdy z zewnątrz urządzenie można przeczyścić samemu (np. same łopatki), to czyszczenie wnętrza należy zlecić profesjonalistom, ponieważ taki zabieg wymaga zdjęcia obudowy i użycia specjalistycznych środków.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: Wentylacja, Klimatyzacja