chłodnictwo
Jak dobrze wybrać oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza to jedno z najczęściej ostatnio poszukiwanych urządzeń z branży AGD. I to nie tylko przez osoby mające skłonność do uczuleń. Wrogiem numer jeden, przynajmniej dla mieszkańców dużych miast, nie są bowiem roztocza, bakterie czy grzyby, ale smog! Czyli tym razem coś zauważalnego gołym okiem, a nie tylko pod mikroskopem.
Choć czasem można spotkać się z opinią, że smog jest na zewnątrz, a w domu powietrze jest przecież czyste… Nic bardziej mylnego! Szkodliwe substancje bez problemu przenikają do naszych wnętrz przez okna, drzwi, szczeliny… Funkcjonowanie w takim środowisku oddziałuje źle na nasze zdrowie i samopoczucie. Spadek nastroju, bóle głowy, choroby układu oddechowego – to wszystko może być spowodowane przez ogromny stopień zanieczyszczenia atmosfery, daleko przekraczający dopuszczalne normy. Odpowiedzią na ten problem jest urządzenie, które tę atmosferę oczyści. W tym miejscu jednak warto zadać sobie jedno zasadnicze pytanie…
…jak wybrać oczyszczacz powietrza, by dobrze pełnił swoje zadanie?
Mamy oczywiście kilka podpowiedzi dla wszystkich, którzy właśnie są na etapie poszukiwań odpowiedniego sprzętu. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na:
wydajność oczyszczacza,
rodzaj systemu filtrowania,
obecność lampy UV,
koszty eksploatacji,
poziom hałasu,
funkcję jonizacji.
WYDAJNOŚĆ
Wyrażona jest w m3/h i określa maksymalną ilość powietrza, które urządzenie jest w stanie przefiltrować w godzinę. Tak więc należy poznać wielkość (w m3, nie m2!) danego pomieszczenia oraz pamiętać, że w ciągu godziny dobrej klasy sprzęt powinien oczyścić powietrze co najmniej 4-5 razy. Resztę można sobie łatwo obliczyć.
FILTROWANIE
Przed zakupem należy zorientować się przede wszystkim, czy oczyszczacz jest w stanie pozbyć się pyłu zawieszonego oraz kurzu. To tak à propos smogu. Jeżeli zaś mamy w domu zwierzęta, to warto, by urządzenie radziło sobie równie dobrze z sierścią, alergenami i przykrymi zapachami. To ważna informacja także dla palaczy.
LAMPA UV
To dodatek, który wyłapuje grzyby, bakterie, wirusy… i skutecznie się ich pozbywa.
EKSPLOATACJA
Uwaga dla oszczędnych: tani oczyszczacz powietrza może okazać się piekielnie drogi w użytkowaniu. Należy więc zwrócić uwagę nie tylko na pobór energii, ale i na koszt filtrów i zalecenia producenta dotyczące częstotliwości ich wymiany.
HAŁAS
Na najmniejszej mocy oczyszczacz nie powinien być na pewno głośniejszy niż szept (30 dB), na najwyższej natomiast – dobrze, by generowane dźwięki nie przekraczały 50 dB. Dla porównania: normalna rozmowa odpowiada za „hałas” na poziomie 60 dB.
JONIZACJA ( Jonizacja powietrza na czym polega )
To szczególnie ważna funkcja w biurach oraz w innych pomieszczeniach naszpikowanych elektroniką. Wszelkie komputery, telewizory czy sprzęty audio wytwarzają bowiem kationy, czyli jony dodatnie, które wpływają ujemnie m.in. na naszą koncentrację, poziom energii i samopoczucie. Jonizator natomiast ładuje powietrze jonami ujemnymi, czyli anionami.
Tyle z rzeczy, na które uwagę należy zwrócić KONIECZNIE. Pozostałe to na pewno wielkość urządzenia (niestety rozmiar najczęściej idzie w parze z wydajnością), funkcja nawilżania oraz design. Wszystkie najistotniejsze parametry oczyszczacza omówimy natomiast dokładnie w następnym artykule. 🙂