nawiewniki okienne
Nawiewniki okienne w pytaniach i odpowiedziach | Część II
Przedstawiamy II część najczęściej pojawiających się pytań o nawiewniki okienne i przygotowanych przez nas odpowiedzi. Część I znajdziesz tutaj. Mamy nadzieję, że całkowicie rozwieją one Twoje ewentualne wątpliwości, a jeżeli by tak się nie stało… zachęcamy do kontaktu ;-). Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
1. Dlaczego instalować nawiewniki okienne, skoro okna mają opcję tzw. mikrowentylacji?
W przypadku, gdy zastosujemy tzw. mikrowentylację, czyli minimalny stopień uchylenia okna, nigdy nie mamy pewności, ile tak naprawdę powietrza wpływa nam do mieszkania. W żaden sposób nie jesteśmy w stanie tego skontrolować, ani nad tym zapanować. A przecież nie na tym nam zależy. Nie możemy sobie pozwolić, by przepływ powietrza był zbyt duży lub za mały. Poza tym – stojąc przy oknie, wyraźnie wyczuwalny jest wtedy wpływający strumień powietrza, który we znaki daje się szczególnie wtedy, gdy na dworze jest chłodno. Niestety często również można spotkać się z procederem wycinania uszczelek, jednak tym samym tak naprawdę niszczymy to, co zakupiliśmy.
2. Jaki jest koszt eksploatacji nawiewników okiennych?
Eksploatacja nawiewników okiennych, ku uciesze wszystkich zainteresowanych, zupełnie nic nie kosztuje. Nie potrzebują one bowiem żadnego zasilania – działają samoczynnie i raz zamontowane nie generują dodatkowych kosztów. Płacimy zatem tylko jednokrotnie – podczas zakupu nawiewników i ich instalacji.
3. Czy nawiewnik okienny sprawi, że do mieszkania będzie docierał hałas z ulicy?
Nawiewniki starszego typu rzeczywiście sprawiały, że do mieszkania dochodziło nieco więcej dźwięków z zewnątrz. Aktualnie jednak wielu producentów oferuje nawiewniki okienne posiadające znakomitą izolację akustyczną, co pozwala zredukować hałas do absolutnego minimum. Dzięki temu normalne funkcjonowanie w domu nie jest w żaden sposób zaburzone i możemy w pełni cieszyć się fantastycznie świeżym powietrzem.
4. Czy każde okno powinno mieć zamontowany nawiewnik okienny?
Zwykle rekomendujemy zastosowanie co najmniej jednego nawiewnika okiennego w danym pomieszczeniu, bez względu na to, ile okien się w nim znajduje. W małych i średniej wielkości pokojach (do ok. 25 m2) jest zdecydowanie wystarczająca liczba. Inaczej sprawa przedstawia się, jeżeli mamy do czynienia z większym pomieszczeniem – wtedy może okazać się, że potrzebujemy np. dwóch czy trzech nawiewników. Często więcej takich urządzeń montuje się w biurach i przestrzeniach typu open space. Zgodnie z przepisami minimalny strumień powietrza, który wpływa do pomieszczenia, powinien wynosić 20 m3 na osobę.