nawiewniki okienne
Nawiewniki okienne w pytaniach i odpowiedziach | Część I
Dbając o dobrą atmosferę w biurach i mieszkaniach naszych klientów, cały czas spotykamy się z różnymi pytaniami o nawiewniki okienne. Postanowiliśmy zatem wybrać te powtarzające się najczęściej i odpowiedzieć na nie, tworząc pewnego rodzaju FAQ :-). Przed Tobą pierwsza jego część.
Czy warto zamontować nawiewniki w oknach?
W obecnych czasach, gdy do czynienia mamy z niezwykle szczelną stolarką okienną, właściwa wentylacja pomieszczeń jest naprawdę na wagę złota. Jednym z jej elementów są właśnie nawiewniki okienne, które – choć nie są obligatoryjne – zapewniają nam stały dopływ świeżego powietrza, zapobiegając tym samym m.in. zawilgoceniu ścian i tworzeniu się pleśni i grzybów. Z punktu widzenia naszego komfortu i zdrowia, jak najbardziej warto się na nie zdecydować.
Czy nie wystarczy zwyczajnie otworzyć okien i przewietrzyć pomieszczeń?
Oczywiście można to zrobić, ale pamiętać należy, że tracimy przy tym mnóstwo ciepła, szczególnie w sezonie zimowym… Dodatkowo narażamy się niejednokrotnie na hałas z zewnątrz, deszcz, przeciągi, itp. A jeżeli korzystamy przy tym z klimatyzacji – otwieranie okien zupełnie mija się z celem. Zadaniem nawiewników okiennych jest ciągłe doprowadzanie niewielkiej ilości świeżego powietrza, nie powodując uczucia dyskomfortu, ani też zwiększenia wydatków na ogrzewanie.
Jaki rodzaj nawiewników wybrać?
Na rynku dostępne są nawiewniki ciśnieniowe, higrosterowane i mechaniczne. Te dwa pierwsze są samoregulujące, czyli ilość doprowadzanego do pomieszczeń powietrza uzależniona jest nie od nas, a od czynników zewnętrznych, czyli różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku lub poziomu wilgotności w danym wnętrzu. Z kolei nawiewniki mechaniczne sterowane są ręcznie. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od naszych potrzeb i panujących w mieszkaniu/domu warunków. Przed wykonaniem montażu każdorazowo doradzamy klientowi, które rozwiązanie byłoby dla niego najlepsze.
Czy nawiewniki okienne można stosować zimą?
Oczywiście, wręcz w szczególności! Zimową porą okna otwieramy znacznie rzadziej niż latem. Dużo bardziej potrzebujemy więc napływu świeżego powietrza. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na niemalże niezauważalne doprowadzanie go do mieszkania, bez konieczności zwiększania nakładów na ogrzewanie.