wentylacja
Wentylacja pożarowa
Nie zawsze wentylacja umieszczana w budynkach ma na celu podnieść chwilowy komfort osób w nich przebywających. Jej instalacja może być podyktowana również względami bezpieczeństwa. Taką funkcję pełni właśnie wentylacja pożarowa. W hipotetycznej sytuacji pożaru, ma ona za zadanie skutecznie usuwać dym i zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się do innych obszarów budynku.
Wentylacja pożarowa – systemy
Pamiętajmy, że nie ma jednego odgórnie przyjętego projektu systemu wentylacji pożarowej. Zawsze będzie to zależne od indywidualnego charakteru budynku, układu pomieszczeń, funkcjonalności. Można założyć podstawowy podział systemów wentylacji pożarowej: wentylacja oddymiająca, system kontroli dymu i ciepła oraz oczyszczanie z dymu.
Wentylacja oddymiająca przede wszystkim służy do odprowadzania dymu, który gromadzi się pod sufitem. Jest ona stosowana po to, by w razie pożaru drogi ewakuacyjne były możliwie drożne. Wykorzystywana jest m.in. na parkingach podziemnych, w centrach handlowych czy też na drogach ewakuacyjnych.
W skład systemu kontroli dymu i ciepła wchodzą przede wszystkim systemy wentylacji strumieniowej. Jego celem jest utrzymanie dymu w wyznaczonej strefie – w taki sposób, by umożliwić strażakom dostanie się do źródła ognia.
Natomiast oczyszczanie z dymu działa na jeszcze innej zasadzie. W tym przypadku dym ma zostać usunięty oraz zmieszany z napływającym powietrzem kompensacyjnym. Ma to na celu obniżenie jego temperatury oraz toksyczności. Można tu wykorzystać system wentylacji przewodowej, jak również strumieniowej.
Wentylacja pożarowa – co brać pod uwagę?
Wybierając najbardziej odpowiedni dla swojego budynku system, bierze się pod uwagę zagrożenie toksyczne i pożarowe. Wśród największych zagrożeń w sytuacji rozprzestrzeniania się ognia w budynku, znajduje się gęstość i barwa dymu, które utrudniają lub uniemożliwiają poruszanie się na drogach ewakuacyjnych. Innym wskaźnikiem jest toksyczność dymu, który zawiera wiele szkodliwych substancji.
Jak więc widać, wentylacja pożarowa jest kwestią na tyle złożoną, że do jej założenia niezbędna jest pomoc specjalistów. O ile w prywatnych domach rzadko jest stosowana, o tyle w lokalach użytkowych jest już prawnie wymagana i należy o niej pamiętać już na etapie projektu.