wentylacja
Wentylacja garażu – jak zapewnić w nim odpowiedni przepływ powietrza?
Garaż jest miejscem szczególnie narażonym na zanieczyszczenie powietrza. W tym pomieszczeniu pojawiają się spaliny, które są efektem pracy silnika samochodu oraz szkodliwe opary benzyny. Same spaliny posiadają wiele substancji trujących, które mogą poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu człowieka. W związku z tym, właściwa wentylacja w garażu jest kluczowa w kontekście dbania o dobrą jakość powietrza, a co za tym idzie… naszą własną kondycję zdrowotną.
Wentylacja garażu – przepisy
Potwierdzają to również przepisy prawa, które nakazują zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza. Zapis mówiący o takiej konieczności można znaleźć w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami). Jednak to nie samo prawo powinno nas zmuszać do zadbania o odpowiednią wentylację garażu, a troska o zdrowie nasze oraz innych domowników.
Wentylacja garażu nieogrzewanego – wymagania podstawowe
Rodzaj wentylacji garażowej ściśle jest uzależniony od tego, czy pomieszczenie jest ogrzewane czy nie. W przypadku miejsc, w których brakuje ogrzewania, absolutnym minimum jest zapewnienie przynajmniej wentylacji naturalnej. Chodzi tu o istnienie przynajmniej dwóch otworów wentylacyjnych, umieszczonych na przeciwległych ścianach. Powierzchnia owych otworów jest uzależniona od ilości stanowisk samochodowych w garażu, a wynosi ona 0,04 m2 na każde stanowisko. Należy również pamiętać, żeby wspomniane otwory nie znajdowały się dokładnie naprzeciwko siebie, gdyż obniża to skuteczność wentylacji. Zaleca się, by jeden otwór znajdował się blisko podłogi, zaś drugi w okolicach sufitu.
Wentylacja w garażu ogrzewanym
Garaż ogrzewany posiada już bardziej restrykcyjne zalecenia związane z jego wentylacją. W związku z wilgocią, która może się pojawić w takim pomieszczeniu, sugeruje się montaż przynajmniej wentylacji grawitacyjnej, której przewód wywiewny jest wyprowadzony ponad dach (a jego długość wynosi co najmniej 3 m). Sama instalacja zapewniać musi co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu jednej godziny. Zamiast wentylacji grawitacyjnej rozważyć również można wentylację mechaniczną. Dzięki zastosowaniu wentylatora wyciągowego, zamontowanego w jednym z otworów, możemy zyskać możliwość automatycznego włączania się urządzenia w momencie, gdy czujnik tlenku węgla wykryje za duże jego stężenie w powietrzu. W tym momencie mamy pewność, że instalacja wydali z garażu zanieczyszczone powietrze. Pozostaje tylko zapewnić we wnętrzu otwór, który będzie do środka dostarczał świeże powietrze z zewnątrz.
Decydując się na wentylację w swoim garażu, należy również wziąć pod uwagę jego powierzchnię, a także to, czy jest to garaż wolnostojący, czy też stanowi część domu. Najlepiej o takie szczegóły dopytać u ekspertów, którzy na co dzień zajmują się tego typu kwestiami. Z pewnością dostarczą oni niezbędnej wiedzy i informacji, które pomogą w doborze odpowiedniej wentylacji do garażu.