wentylacja
Prawidłowa wentylacja w domu – jakie wymagania należy spełnić?
O sprawną wymianę powietrza w budynku należy zadbać już na etapie jego projektowania, choć równie ważna jest późniejsza właściwa eksploatacja poszczególnych pomieszczeń. Dobra cyrkulacja stanowi bowiem kluczową kwestię w kontekście naszego zdrowia, bezpieczeństwa oraz komfortu życia.
Czas zatem na konkrety. Jakie wymagania należy spełnić, by wentylacja w domu działała prawidłowo?
Prawidłowa wentylacja w domu – wymagania projektowe
Długość kanału wentylacyjnego powinna wynosić co najmniej 2 m w przypadku przekroju wynoszącego 14 cm x 21 cm oraz 3 metry, jeżeli jego przekrój wynosi 14 cm x 14 cm. Warto przy tym pamiętać, że aby system jako całość pracował bez zakłóceń, wszystkie kanały w domu muszą być podobnej długości.
Kanały wywiewne powinny znajdować się we wszystkich pomieszczeniach nie posiadających okien (np. w spiżarni lub w garderobie), w pokojach na piętrze budynku oraz w łazience, toalecie i kuchni.
W kanałach tych nie powinny być stosowane wentylatory łazienkowe, ponieważ zaburzają one naturalny przepływ powietrza.
We wszystkich pokojach powinny znaleźć się elementy nawiewne (np. okna wyposażone w funkcję mikrowentylacji lub nawiewniki okienne).
Komin powinien wychodzić ponad dach odpowiednio do kąta jego nachylenia. Nie można bowiem dopuścić do nawiewania powietrza kominem i powstawania tzw. ciągu wstecznego.
Wymagane przepisami parametry dotyczące wentylacji grawitacyjnej w domu można sprawdzić w następujących aktach prawnych:
Dz. U. nr 75 – Rozporządzenie Ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z dnia 12.02.2002 z późniejszymi zmianami w Dz. U. nr 56 z dnia 12 marca 2009, Rozdział 6 – Wentylacja i klimatyzacja;
Norma PN-83/B-03430/Az3:2000;
Norma PN-89/B-10425.
To jednak nie wszystko. Właściwie zaprojektowana i wdrożona wentylacja powinna być również odpowiednio użytkowana!
Prawidłowa wentylacja w domu – wymagania dotyczące jej eksploatacji
Aby wykorzystać naturalny mechanizm ruchu powietrza wywołany różnicą ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku, temperatura w domu musi być wyższa niż na dworze.
Idealna sytuacja jest wtedy, jeżeli choć lekko wieje wiatr.
Okna powinny zostać ustawione w pozycji pozwalającej na mikrowentylację. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż nawiewników okiennych.
I to tyle, jeśli chodzi o kwestie techniczne. Wszystko natomiast sprowadza się do faktu, że ilość powietrza nawiewanego powinna być równa strumieniowi powietrza wywiewanego. Tylko wtedy jesteśmy w stanie pozbyć się z wnętrz wszelkich zanieczyszczeń i szkodliwych związków, minimalizując jednocześnie ryzyko tworzenia się grzybów i pleśni.