klimatyzacja
Montaż klimatyzacji w piwnicy
Instalacja klimatyzacji w piwnicy wiąże się z uniwersalnością jej zastosowania. Wykorzystuje się ją zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Dodatkową zaletą jest osuszanie powietrza, co zmniejsza ryzyko powstawania wilgoci i pleśni. Z uwagi na to, że z klimatyzatora korzystać będziemy przez cały rok, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii już na samym wstępie.
Minimalna temperatura pracy
Zimą klimatyzacja służyć będzie do lekkiego ogrzania piwnicy, zwłaszcza, że zazwyczaj nie instaluje się w niej grzejników. Istotna w tym przypadku będzie minimalna temperatura, przy której możemy włączać urządzenie. W zależności od ceny i jakości sprzętu, klimatyzacją możemy ogrzewać pomieszczenia nawet wtedy, gdy na zewnątrz mamy -25 stopni Celsjusza.
Montaż klimatyzacji
Podczas montażu należy zwrócić uwagę na odległość pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną jednostką klimatyzatora. Im jest ona większa, tym bardziej wzrastać nam będą koszty. Producent także określa maksymalną długość instalacji, warto więc przed zakupem zapoznać się ze szczegółową specyfikacją techniczną sprzętu.
Istotna jest również różnica wysokości. Jeżeli wewnętrzne urządzenie znajdować się będzie powyżej poziomu gruntu, wtedy skroplona z powietrza para wodna będzie mogła spływać grawitacyjnie. W przeciwnym razie niezbędna będzie pompka skroplin. Innym rozwiązaniem jest podpięcie się do pionu kanalizacyjnego (zamiast pompowania wody na zewnątrz).
Klimatyzacja w piwnicy – odległość od ziemi
Agregat znajdujący się na zewnątrz nie powinien być umieszczany tuż przy gruncie. W tym wypadku również wskazany jest przemyślany montaż klimatyzacji. Gliwice bądź inne śląskie miasta, mimo iż nie kojarzą się z bardzo obfitymi opadami śniegu, potrafią zostać przez pogodę niemile zaskoczone i nawet w stosunkowo ciepłych rejonach kraju spada tyle białego puchu, że staje się on niebezpieczny dla zbyt nisko zamontowanych urządzeń.
Praca ciągła klimatyzatora
Piwnica jest o tyle specyficznym miejscem, że temperatura w ciągu dnia i w nocy jest w niej podobna. W ciągu dnia nie kumuluje się tam ciepło tak, jak w wyższych partiach budynku, a nocą – nie ucieka ono z pomieszczeń. Dzięki temu, włączając klimatyzację na noc, nie narażamy się na wysokie koszty, ponieważ potrzebuje ona niewiele mocy do utrzymania stałej dobowej temperatury.
Walka z nieprzyjemnymi zapachami
W piwnicach często spotykamy się z nieprzyjemnym zapachem wilgoci. Innym problemem są bakterie i wirusy. Problem rozwiązuje instalacja klimatyzacji z jonizatorem plazmowym. Niweluje on zanieczyszczenia oraz niemiły zapach.