klimatyzacja
Jak działa klimatyzacja w domu?
Zasada działania klimatyzacji domowej nie różni się wiele od tej, którą możemy zauważyć w lodówkach czy pompach ciepła. W uproszczeniu, urządzenie odpowiadające za kontrolę temperatury w pomieszczeniu pobiera energię z jednego miejsca, by oddać ją w drugim. Najczęściej korzysta się z klimatyzatorów dzielących się na jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną, między którymi następuje wymiana. Innym wariantem są urządzenia przenośne, które posiadają jedynie jednostkę wewnętrzną.
Jak działa klimatyzacja w domu?
Najpopularniejszym typem urządzeń kontrolujących temperaturę w pomieszczeniu są warianty split oraz multiplit. Jednostka wewnętrzna, czyli element urządzenia znajdujący się w salonie czy sypialni, składa się z wentylatora oraz parownika. Gdy gorące powietrze wywiewa wentylator na wymiennik ciepła, czynnik chłodniczy pochłania ciepło, a do pomieszczenia oddawane jest powietrze o obniżonej temperaturze.
Efektem ubocznym opisanego wyżej zjawiska jest nadmiar gorąca, które przekazywane jest do jednostki zewnętrznej. W jej skład z kolei wchodzą skraplacz, zawór rozprężny oraz sprężarka. Są to elementy, które pracują najgłośniej w klimatyzatorach, więc zostały umieszczone w części, która nie znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Jednostka ta zwieńczona jest wentylatorem (drugim w całym układzie), który wydmuchuje ciepłe powietrze. Sprężarka odpowiada sprężanie oraz rozprężanie czynnika chłodniczego, by mógł on poprawnie spełniać swoją funkcję.
Klimatyzatory przenośne działają na podobnej zasadzie, lecz zamkniętej tylko w jednostce wewnętrznej. Dlatego są głośniejsze od wariantów split i multisplit, jak i często wykazują o wiele mniejszą wydajność. W nowszych urządzeniach, czynnik chłodniczy jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska, niż w starszych modelach. Jeśli chcesz, byśmy dobrali dla Ciebie odpowiednią jednostkę do domu jednorodzinnego, zgłoś się do nas. Gwarantujemy pomyślną współpracę, dzięki której Twój budynek wyposażony będzie w praktyczny sprzęt.