wentylacja, nawiewniki okienne
Jak poprawić wentylację grawitacyjną?
Wentylacja grawitacyjna jest podstawową instalacją w każdym domu – odpowiadającą za wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dlatego też niezwykle ważne jest zadbanie o jej sprawne działanie. Jeśli tego nie dopilnujemy, skutki mogą być bardzo poważne – od nieprzyjemnego zapachu, który zacznie dominować w naszym domu, po zawilgocenie ścian, podłóg i sufitów, które w efekcie prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. W poniższym artykule podpowiemy, co zrobić, by nasza wentylacja działała prawidłowo, a nawet – by działała sprawniej niż dotychczas.
Jak poprawić wentylację grawitacyjną: Zwiększ przepływ powietrza!
Jednym z podstawowych problemów w wentylacji grawitacyjnej może być zbyt mała wielkość otworów, które umożliwiają przepływ powietrza. Nie chodzi tu tylko o otwory samej instalacji, czyli te z kratkami wywiewnymi (choć i one muszą być odpowiedniej wielkości), ale również o otwory umożliwiające przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami.
Najważniejsze, by zadbać o jak najlepszą drożność pomiędzy pomieszczeniami, w których występują kratki wentylacyjne a tymi, które ich nie posiadają. Nie możemy również zapomnieć, by do całego naszego domu dostawała się odpowiednia ilość powietrza. Prawidłowa wentylacja grawitacyjna usuwa z pomieszczeń powietrze ciepłe, jednak w jakiś sposób świeże powietrze z zewnątrz musi również być do nich dostarczane. Dlatego pamiętajmy o zadbaniu o odpowiednie otwory pozwalające na jego dopływ. Mogą to być otwory i szczeliny w drzwiach lub profesjonalne nawiewniki okienne.
Trzeba też pamiętać, że im większy komin wentylacyjny, tym przepływ powietrza jest lepszy. Dlatego już podczas fazy projektowania domu można tak zaplanować całą instalację, by była ona jak najbardziej efektywna.
Innym rozwiązaniem może być montaż wentylatora ściennego zasilanego elektrycznie, który montowany jest w miejsce kratki wentylacyjnej. Ograniczeniem tej metody jest fakt, że taki wentylator może być zamontowany wyłącznie w indywidualnych przewodach wentylacyjnych, które nie mają połączenia z innymi mieszkaniami.
Wentylacja grawitacyjna – prawidłowa konserwacja
Bardzo ważna jest również prawidłowa konserwacja wentylacji. Po pierwsze, należy zadbać o czystość kratek wentylacyjnych, gdyż po pewnym czasie pojawia się na nich kurz. Jeśli nie będziemy dbać o ich czystość, to w pewnym momencie warstwa kurzu spowoduje znacznie mniejszą drożność całej instalacji i w efekcie mniej powietrza będzie mogło wydostać się z naszego domu.
Warto również co jakiś czas czyścić kanały kominowe, gdyż również w nich gromadzić się mogą różnego rodzaju zanieczyszczenia. Taką usługę należy zlecić kominiarzowi, który posiada niezbędne narzędzia (i umiejętności) pozwalające mu na skuteczne oczyszczenie całej instalacji.
Prosto i efektywnie
Są to najprostsze i najpopularniejsze metody, które odczuwalnie mogą wpłynąć na efektywność działania wentylacji grawitacyjnej. Jeśli tylko pozwolimy, by powietrze w domu miało łatwą drogę do opuszczenia pomieszczeń, a to świeże z zewnątrz mogło w prosty sposób dostać się do środka, to możemy być pewni, że w naszym domu zawsze będzie panowała zdrowa atmosfera.