klimatyzacja
Jak poprawnie zaplanować klimatyzację w domu?
Zapewnienie optymalnej temperatury w wykorzystywanych pomieszczeniach ma znaczenie nie tylko zimą, ale również podczas letnich upałów. Dbając o komfort termiczny, należy więc zainstalować system grzewczy o właściwej wydajności i zdecydować się na montaż klimatyzacji. Dla uzyskania najlepszych rezultatów warto jednak dobrze przemyśleć rodzaj zastosowanych urządzeń, a także ich lokalizację. Przekonajmy się, jakie rozwiązania wchodzą w grę i co mogą zaoferować.
Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów
Założenie klimatyzacji pozwala na dopasowanie temperatury do swoich potrzeb i uniknięcie efektu przegrzania, utrudniającego koncentrację, efektywny wypoczynek i sen. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak rozważyć jaki system sprawdzi się najlepiej. W większości przypadków kluczowy będzie wybór między systemem typu split a multisplit. Pierwszy oznacza zamontowanie jednej jednostki wewnętrznej oraz współpracującej z nią jednostki zewnętrznej – zwykle na ścianie zewnętrznej sąsiadującej z pomieszczeniem. W systemie multisplit jedna jednostka zewnętrzna współpracuje z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.
Klimatyzacja a rozkład budynku
Założenie klimatyzatora typu split sprawia, że wewnątrz budynku konieczne jest rozprowadzenie przewodów transportujących czynnik chłodniczy. System tego typu będzie się więc sprawdzał w sytuacji, gdy schładzane pomieszczenia znajdują się niedaleko od siebie. Jeżeli będą położone w przeciwległych końcach budynku, lepszym rozwiązaniem mogą się okazać dwa niezależne urządzenia typu split.
Wydajność klimatyzatora i jego charakterystyka
Decydując się na montaż klimatyzacji, trzeba pamiętać, że każde urządzenie jest w stanie obsłużyć pomieszczenie o określonej kubaturze. Moc klimatyzatorów musi więc być dopasowana do wielkości chłodzonej powierzchni. Nie można też zapominać o opcjach dodatkowych, takich jak jonizacja powietrza czy możliwość odwrócenia obiegu i dogrzewania wnętrza. Liczyć się będzie również hałas generowany przez wentylatory jednostek wewnętrznych i możliwość kierowania strumienia powietrza w określoną stronę.