Nawiewniki Okienne

Dbaj o swój dom i o swoich najbliższych – nawiewniki okienne.

nawiewniki okienne

Czy wiesz jak ważna jest wentylacja Twojego domu, mieszkania, pomieszczenia w którym przebywasz?

Człowiek znaczną część swojego życia spędza w budynkach. Bardzo ważne jest to jakiej jakości powietrzem oddycha. Najprostszym, a zarazem najtańszym sposobem na zapewnienie sobie i swoim najbliższym dostępu do świeżego powietrza jest montaż nawiewników okiennych.

Nawiewnik to urządzenie montowane w oknie lub ścianie, które  umożliwia doprowadzenie powietrza do pomieszczeń w których zastosowana jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna wywiewna lub hybrydowa. Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać  świeże powietrze w sposób ciągły, w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami.

Nawiewniki powinny być zamontowane w pokojach i ewentualnie w kuchni. Montując nawiewniki, w pierwszej kolejności umieszczamy po jednym w każdym pokoju.

nawiewniki

Powietrze przepływa z pomieszczeń wyposażonych w nawiewniki (tzw. pomieszczenia czyste) do pomieszczeń z kratkami wyciągowymi (tzn. pomieszczenia techniczne-kuchnia, łazienka, WC). Odpowiednie rozmieszczenie nawiewników zapewnia skuteczną wentylację bez przenoszenia nieprzyjemnych zapachów. Doprowadzenie powietrza jest niezbędne do prawidłowego działania wentylacji.

 

Jakie są bezpośrednie korzyści z zamontowania nawiewników?

 

  • Brak możliwości wykroplenia się pary wodnej na oknach i nadprożach – w efekcie brak pleśni i grzyba
  • Niskie koszty energii cieplnej w porównaniu do normalnego otwierania lub uchylania okien i ich rozszczelnienia (szczególnie przy zastosowaniu nawiewników automatycznych)
  • Komfort cieplny w pomieszczeniach – brak uczucia „przeciągu” po dolnych partiach ciała (jak przy uchylonych oknach)
  • Nowoczesny, automatyczny i trwały system wentylacji
  • W porównaniu do całej kwoty za coroczne usuwanie grzybów ze ścian, jednorazowy wydatek za nawiewniki nie jest wysoki i spłaca się po 2 latach użytkowania elementów
  • W przypadku nawiewników higrosterowanych – automatyczne działanie całego systemu wentylacji naturalnej (nie musimy już interesować się czy nawiewnik jest otwarty czy zamknięty)

montaż nawiewników okiennych

 

Nawiewnik okienny składa się  min. z 2 części:

 

Zewnętrznej – okapu,który chroni przed deszczem i owadami.

Wewnętrznej – nawiewnika, który odpowiada za sterowanie ilością nawiewanego powietrza.

 

nawiewniki okienne cena

nawiewniki okienne bytom

Rodzaje nawiewników:

HIGRO – nawiewniki higrosterowane.

PRESO – nawiewniki ciśnieniowe.

 

Nawiewniki okienne higrosterowane

 

Urządzenia sterowane automatycznie, posiadają czujnik (taśma poliamidowa), który analizuje zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu i zmienia otwarcie nawiewnika. Wilgotność względna zależy m.in. od poziomu zanieczyszczenia powietrza wynikającego z wykonywania czynności, takich jak oddychanie, pocenie się, pranie, suszenie itp. Im wyższa wilgotność względna, tym bardziej otwarty nawiewnik i większy napływ powietrza do pomieszczenia. Nawiewniki reagują na zmiany wilgotności względnej od 30 do 70%. Prawidłowo działający nawiewnik dostarcza określoną minimalną ilość powietrza dla wilgotności do 30%, w przedziale 30-70% przepływ ulega stałemu zwiększeniu a powyżej 70% dostarczana jest maksymalna ilość powietrza określana do danego produktu.

Nawiewniki higrosterowane nie wymagają obsługi użytkownika, jednak w większości przypadków posiadają możliwość ustawienia blokady w pozycji przepływu minimalnego.

 

Nawiewniki okienne ciśnieniowe

 

Samoregulujące, wielkość przepływu zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wraz ze wzrostem różnicy ciśnienia zwiększa się napływ powietrza. Każdy nawiewnik, aby mógł być zaliczony do tej grupy musi posiadać ograniczenie – blokadę w okapie lub nawiewniku, która przy określonej wydajności nie pozwoli na zwiększenie przepływu, np. w przypadku silnego podmuchu wiatru. Nawiewniki ciśnieniowe dodatkowo mogą być wyposażone w ręczną blokadę ograniczającą przepływ do minimum.

AERECO to 20 lat doświadczenia w produkcji nawiewników higrosterowanych.

 

Autoryzowany partner systemu aereco